Skip links

Zięba Estetic

Usuwanie tłuszczaków

Zobacz więcej

Czym są tłuszczaki?

Tłuszczak to niegroźna, miękka zmiana nowotworowa, która rozwija się pod skórą. Małe tłuszczaki zazwyczaj nie wywołują dolegliwości, ale wiele osób decyduje się na ich usunięcie z powodów estetycznych. Niestety, mają tendencję do wzrostu, a gdy osiągną większe rozmiary, mogą uciskać okoliczne tkanki, co powoduje ból. Najczęściej lokalizują się na plecach, ramionach, karku, przedramionach, tułowiu i udach. Tłuszczaki są najczęściej spotykaną łagodną formą nowotworu tkanek miękkich.

Tłuszczaki najczęściej występują na:

  • plecach,
  • udach,
  • brzuchu,
  • szyi,

Sposoby usuwania tłuszczaków

Proces usunięcia kaszaków w centrum medycyny estetycznej Zięba Estetic w Katowicach wykonywany może być na dwa sposoby:

Zabieg chirurgiczny

Jest to podstawowy i najbardziej skuteczny zabieg. Najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nacina skórę i usuwa tłuszczaka wraz z torebką łącznotkankową. Szwy zdejmowane są po okresie od 4 do 14 dni. Po wykonaniu zabiegu widoczne są niewielkie blizny.

Liposukcja tłuszczaków

Podczas zabiegu w okolicy powstania tłuszczaka umieszczana jest wenflon, który za zadanie ma odessanie tłuszczu.
Optymalne rozwiązanie dobierane jest przez lekarza medycyny estetycznej podczas wywiadu z pacjentem oraz badania

Rodzaje i przyczyny powstawania tłuszczaków

Tłuszczaki można podzielić na różne rodzaje, w zależności od ich budowy i obecności innych tkanek poza tłuszczową. Wyróżniamy:

  • Lipoma (tłuszczak) – guz składający się wyłącznie z komórek tłuszczowych.
  • Myelolipoma – zawiera zarówno tkankę tłuszczową, jak i szpik kostny.
  • Myolipoma – oprócz tłuszczu, występują w nim komórki tkanki mięśniowej gładkiej.
  • Angiolipoma (naczyniakotłuszczak) – guz zawierający dużą liczbę naczyń krwionośnych.
  • Tłuszczak wielopostaciowy i wrzecionowaty – charakteryzuje się obecnością licznych adipocytów oraz nielicznymi naczyniami krwionośnymi.

Tłuszczaki mogą wystąpić u każdej osoby, a ich przyczyny nie są do końca poznane. Uważa się, że istnieją genetyczne predyspozycje do ich tworzenia. Nadmierne nagromadzenie komórek tłuszczowych w jednym miejscu może być wywołane przez zaburzenia układu odpornościowego lub procesy zapalne. Tłuszczaki są również częstsze u osób z nadwagą.

Jak leczyć tłuszczaki?

Najbardziej efektywną metodą eliminacji tłuszczaków jest chirurgiczne wycięcie, które zapewnia pełne usunięcie guza. Ta technika jest stosowana również w naszej klinice. Po podaniu znieczulenia miejscowego chirurg wykonuje nacięcie w skórze nad tłuszczakiem, co zwykle ułatwia wyjęcie zmiany.

Niektóre tłuszczaki otoczone są torebką łącznotkankową, która również jest usuwana. Zabieg wiąże się z minimalnym krwawieniem, a cała procedura jest bezpieczna i bezbolesna. Po operacji zakłada się szwy oraz opatrunek uciskowy, a szwy usuwa się po 1-2 tygodniach.

Wycięty guz trafia do laboratorium na badania, a po potwierdzeniu łagodnego charakteru zmiany, nie ma potrzeby interwencji w przypadku innych podobnych tłuszczaków, o ile nie powodują one problemów.

Cennik usuwania tłuszczaków

Usunięcie tłuszczaka cena
od 450 zł
*Ostateczną cenę zabiegu ustala lekarz po wizycie konsultacyjnej

**Informacje cenowe dotyczące oferowanych usług mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.